…İnsanlar dünyaya güzel, bomboş sıfırlar olarak gelirler, her şey sonradan eklenir. Eklenen şeylerin hiçbirisi sen değilsindir ama bunlarla fazlasıyla özdeşleşmeye başlarsın.  Kim olduğunu tekrar tekrar hatırla ve sana eklenmiş olan şeylerle özdeşleştirme kendini. Personayla, maskeyle, sana kendin hakkında işlenmiş olan fikirle özdeşleşme.

Dünyada her şey politikaya dayalıdır ve herkes birbirini kıskanır. Ne kadar başarıya ulaşırsan, dünyada o kadar çok düşmanın olur.

Ne kadar meşhur olursan o kadar insan senin Karşında olur. Bu bariz bir şeydir: Onlar da meşhur olmak istemiş ama başaramamışlardır ve sen bu amaca ulaşmışsın. Senden öç alacaklar. Sana kızıyorlar. Öfkelerini haklı çıkaracak şeyler bulacaklar. Sana kusur bulacaklar. Bulamazlarsa yaratacaklar.

…Kendi bile son derece barbar, aptal biriyken tabii ki etrafındakiler de aptal, barbar ve aç gözlü kimseler olacaktı. Etrafındakiler de onun yansıması olmalıydı.

….Politikacılar en kıskanç kişilerdir çünkü tüm hayatları başarılı, ünlü ve iktidar sahibi olmak üzerine kuruludur. Tüm özlemleri gitgide daha güçlü olmaya dairdir.  Sürekli birbirlerinin gırtlağındadırlar.

Hangi başkente gidersen git – mesela Yeni Delhi’ye gidebilirsin – politikacıların nasıl sürekli birbirlerinin gırtlağında olduğunu görürsün. Politikacılar dost olamaz, sadece düşman olabilirler çünkü amaçları gereği  hepsi birbiriyle rekabet halindedir.

Bir kişi Hindistan’ın başbakanı olacak – oysa Hindistan’da milyonlarca politikacı var ve hepsi başbakan olmak istiyor.

Doğal olarak bu kıran kırana, tamamen şiddet dolu bir rekabet olacaktır. Bir de şiddet karşıtı olduklarından, barış yanlısı olduklarından bahseder bu politikacılar. Bu imkansızdır.

Politika gitgide gücünü yitirmedikçe savaştan kaçınılamaz. Savaş siyasi oyunların doğal bir sonucudur. Politika önemini yitirmediği sürece… ki yitirebilir.

Politika tuzağından kurtulmanın tek yolu insanları ekonomik, politik ve spiritüel anlamda daha özgür kılmaktır. İktidarın daha merkezi olmayan bir hale getirilmesidir.

Oysa akış bunun tam tersi yönünde gidiyor. Devletler  gitgide daha güçlü hale geliyor ve iktidar hırslarını, iktidara duydukları ihtirası güzel isimlerin arkasına gizliyorlar.

…. Dünya için tek bir umut var o da politikacıların daha az güce sahip olması. Ancak o zaman dünya barış içinde yaşayabilir; yoksa bu imkansızdır.

Politikanın temeli tümüyle kıskançlık, açgözlülük ve ihtirastan oluşur.

Duydum ki…

Yeni Delhi’li eski ve emekli politikacıya resepsiyon sonrası konuşma yapması için “Politikada Dürüstlük” başlığı verilmiş. Konuşmacı kürsüye çağrıldığı zaman ayağa kalkmış, selam vermiş ve “Sayın Başkanım, bayanlar ve Baylar: Politikada dürüstlük zerre kadar yoktur” demiş ve oturmuş. Politika dürüst olamaz. Açgözlülük, ihtiras… nasıl dürüst olabilir ki ?

Politika barışçıl olamaz.  Açgözlü insanlar nasıl barışçıl kalabilirler ki ?  Barışçıl kalmaları demek zaman kaybetmeleri demektir. Savaşmaları gerekir. Mümkün olan her şekilde savaşmaları gerekir. Savaşmak için hiçbir fırsatı kaçırmazlar. Savaşmak için her türlü bahane kullanılmalı, pireden deve yapılmalıdır çünkü insan ancak savaşarak güç kazanır.

… Adolf Hitler çok korkuyordu, Nadir Şah çok korkuyordu, Cengiz Han çok korkuyordu, Mahmut da çok korkmuş olmalı. Krallar daima öldürülme korkusuyla yaşarlar.

… Birine evrende üç yüz milyar yıldız vardır dersen sana inanacaktır ama bir bankın yeni boyanmış olduğunu söylersen, bundan emin olması için ona dokunması gerekecektir. İnsanların böyle bir ahmaklığı vardır. Büyük şeylere inanabilirler çünkü bunlar fazla büyüktür .

Bunları araştırmak çok fazla efor gerektirir.“Üç yüz milyar yıldız”.İnsanlar “Belki doğrudur” derler.“Kime ne ? Üç yüz ya da dört yüz, ya da altı yüz olsun”. Ama bir bankın yeni boyanmış olduğuna dair bir uyarı yazısı görürsen içinde büyük bir merak uyanır. Dokunup, bunun doğru olup olmadığını görmek istersin.

… Politikacılar hep “peki” der. Ne zaman karşılarında Mahmut gibi iktidar sahibi biri olsa ona daima “Peki efendim” derler.

 

OSHO’nun Sufizm Üzerine Konuşmalar SIR“ Adlı kitabından alıntıdır.

sunum-indir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>