Altı Derece Uzak Teorisi’ni duymamış olabilirsiniz. Bu konuda derlediklerimizi kısaca anlatacak olursak; Dünyada tanıştığınız her kişinin, bir diğer kişiyle ilişkisinden yola çıkarak, tüm dünyada yaşayan her hangi bir kişiye ulaşmanız için  zincirleme en fazla altı kişi üzerinden bağlantı kurmanız yeterli oluyor.

Bunu şöyle anlatabiliriz; Bir arkadaşınız Amerika’ya gidiyor ve tesadüfen Obama ile karşılaşıyor ve tanışıyor. Siz artık  Obama’ya  iki derece uzaksınız. Böylece Obama’nın tanıdığı tüm kişilere üç derece uzaksınız. Bu konu üzerinde biraz düşünürseniz, aslında tüm insanlarla bir kumaş dokusunun bağlantısı gibi birbirinize bağlı olduğunuzu göreceksiniz.

Bundan tam 40 sene önce Harvard Üniversitesi”nden Prof. Milgram dünyadaki herkesin birbirine sadece altı derece uzak olduğunu gösterdi. Tanıdıklarınızı kullanarak, onların da kendi tanıdıklarının yardımını alarak, kısa bir zincirleme ilişkiyle, altı adımda dünyada istediğiniz kişiye ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak; T.C. Başbakanına ulaşmak istediğimi düşündüğümde, bir önceki dönemde bakanlık yapmış yakın bir arkadaşımı devreye sokmam gerekecek.

Demek ki T.C. Başbakanına 2. derece uzak bulunuyorum. Amerika Başkanına kaçıncı dereceden uzak olduğumu düşündüğümde, T.C. Başbakanı üzerinden 4. dereceden uzak oluyorum. ABD  dış işleri bakanının danışmanlığını yapan tanıdığım bir dostum üzerinden gidersem, ABD  başkanına 3. dereceden uzak oluyorum.

Böylece Dünyamızda yaşayan tüm insanlar birbirlerine 6. derece üzerinden ulaşabiliyor ve çember  nasıl giderseniz gidin 6. derecede tamamlanıyor. Bu durumda, Bir mahalle muhtarı zinciri başlatıp, belediye başkanı, vali, bakanlıklar vs. aracılığı ile Amerikan Başkanı”na ulaşabilir.

Internet de en büyük işe yerleştirme sitesi, adaylara kariyerlerinde başarı sağlamaları için  nasıl ilişki ağları kurmaları gerektiğini ”Altı Derece Uzak” kavramıyla anlatıyor. Sonsuz bucaksız internette bile, her sayfa bir diğerinden en fazla 17 ”tık” uzakta.  Şimdi  ilişki kurma olanakları “Facebook” ve “MSN” programlarıyla daha da artmış durumda.

1967”de Harvard”dan Sosyal Psikolog Stanley Milgram, tesadüfi olarak Omaha, Nebraska”dan seçtiği yaklaşık 300 kişiye mektuplar yollayarak, onlardan bu mektupları Boston”daki ”hedef”  bir kişiye yalnızca kişisel kontaklarını kullanarak iletmesini istedi. Milgram, mektup yolladığı kişilere, ulaşmaları gereken kişinin ismini, yerleşimini, mesleğini vermişti.

Nebraskalı 300 kişi Boston”daki kişiyi tanımasa da (ki tanımaları imkânsıza yakındır), o kişiyi  tanıma ihtimali olan kişiler aracılığı ile hedefe yaklaştı. Aile bireylerinden biri, iş arkadaşı, okul arkadaşı vb. yardımı ile mektuplar seyahatlerine başladı. Milgram, hedefe 60 zincirin ulaştığını gördü. Bu zincirlerde de ortalama 6 basamak olduğu için, sonuç daha sonraları tiyatro oyunlarına, filmlere isim olan  “Altı Derece Uzak”  (Six Degrees of Separation) olarak literatüre girdi.

2003 yılında “Columbia Universitesi” bu deneyi e-mail yolu ile  166 ülkeden 60 bin kişi üzerinde  tekrarlayarak ”Altı Derece Uzak’‘ teorisinin  geçerliliğini bir kez daha kanıtladı.

Bütün bu sonuçlar gösteriyor ki aslında bir bütünün parçası olan bizler birbirimizle iletişim halindeyiz ve  bireylerde oluşan her türlü bilgi ve eylem bir biçimde bize de ulaşarak yeni bir eylem başlatabiliyor.

sunum-indir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>